Dentysta Wałcz

Bez kategorii

Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej dolegliwości, należy się nią zająć i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Tychowo

Obnażanie szyjek zębowych to produkt „zatrzymywania się” albo też „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na doba, ale proces tenże istnieje nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada uwagi i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn potrafi być znacznie, choć najczęstsze z nich to wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to niemal efekt naturalny, połączony ze starzeniem się organizmu. Rozwijanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często także higiena. Także ta zła (niedoczyszczanie zębów, umieszczający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w efekcie robienia się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo też „ruszanie się” dziąseł to niekiedy proces będący kluczem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z tego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie prezentuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy pokazują się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a też na słodki i kwaśny smak i na dotyk to prosty objaw obnażonych szyjek zębowych. Dostaje się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o danym smaku i temperaturze, jak natomiast w związku z zimnym powietrzem, podczas szczotkowania zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesu odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta stronę jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a dodatkowo od zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się ale od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to pierwsze szczeble w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi buduje się w gabinecie stomatologicznym w projekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Potrzebna potrafi żyć i zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych bierze się miękkich szczoteczek. Ważna jest też technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w punkcie od dziąsła) Daleko jest traktować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, które nie doprowadzają do przekładania się osadu nazębnego.

Dentysta Tychowo

Warto wyposażyć się dodatkowo w podobne preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesu nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba brać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które działają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, żeby nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i gorącego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy a minerały.
Czasami niezbędne jest podjęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe ubiera się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Tychowo

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments