Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że odczuwać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w końcu wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Rzecz jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą prowadzili z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić liczą się krajowi konsultanci w poszczególnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do historii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co prowadzić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z naszych konsultantów potwierdziliśmy, że został w sposobie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina toż niezwykle przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i potwierdzany przez sporą liczbę pacjentów. Od wielu lat wypowiada się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, że w Polsce stosuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest teraz najlepszą i najważniejszą substancją używaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale również często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Od kilku lat leki z ostatnią podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto gdyż jej niebywałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji a w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest śmiertelnie ciężki dla wątroby. Posiada także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z polskich źródeł wskazuje, że prawdy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy wypowiada w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za kilka lat okazać, że młodzi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dalej

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne przykłady będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba wyjść do potrzeby poważnie, zarazem chociaż nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do naszego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacje od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Możliwe jest przestawianie chorych na kolejne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z reguły mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje lecz w nauki. W pracy aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na dzień. Przestawienie ich na własne materiały lecznicze zapewne stanowić niełatwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z sektora europejskiego – co jest jako najbardziej prawdopodobne – zapewne stanowić faktem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments