Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Aktulności Kołobrzeg z Kołobrzegu

Ponad 300 tysięcy złotych zalegają miastu właściciele zagranicznych aut parkujący w przestrzeniach płatnego parkowania. Czy możliwa jest dobra ściągalność takich mandatów? – Analizujemy nowe rozwiązania, m.in. ofertę kancelarii prawnej – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu.

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Przypominamy; temat wywołała Agnieszka Trafas, radna Nowego Kołobrzegu, która dostarczyła do gór miasta zapytanie w obecnej sytuacji. Podane w różnic na interpelację radnej dane są zatrważające; od 2015 roku 5400 kierowców zagranicznych aut nie opłaciło kar za postój bez biletu w przestrzeniach płatnego parkowania. Suma mandatów to już ponad 300 tysięcy złotych, które nie nie dojdą do miejskiej kasy.

Temat poruszali też radni Rady Miasta, m.in. Krzysztof Plewko z PiS-u, który podkreślał, że obowiązkowe jest uszczelnienie systemu ściągalności takich opłat.

Kłopot z obecną postacią jest jednak nie tylko Kołobrzeg. Portal Samorządowy wprost nazywa ściągalność mandatów od właścicieli zagranicznych aut „patologią” i podkreśla, iż w jednym Szczecinie kredyt z wózków na dalekich tablicach ma prawie 4 miliony złotych.

Jak mówi: „zgodnie z informacją Parlamentu Europejskiego funkcjonuje możliwość transgranicznej wymiany danej o przestępstwach lub wykroczeniach w obrotu drogowym, nie obejmuje ona jednak mandatów za parkowanie w płatnych strefach parkowania”.

Samorządy są zatem problem m.in. z ustaleniem właściciela pojazdu, jaki nie uiścił stawki za postój w płatnej strefie.

Kołobrzeski magistrat szuka rozwiązania obecnej sprawie. – Materiał jest duży, dlatego poprosiliśmy o ofertę i radę zewnętrzną kancelarię prawną, która angażuje się m.in. takimi sprawami – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
Spotkanie z prawnikami ma przejść się w nowym tygodniu. O jego końcach będziemy Was informować.

 

zobacz również wydarzenia Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments