Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Tuczno

Bez kategorii

W nowych dwóch dekadach wyraźnie zmieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele bardzo zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal cieszą się dużym powodzeniem, ale traktuje to ponad jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choć na Suwalszczyźnie lub w przestrzeniach Mrągowa. Wzrosła też ilość osób poszukujących mniej popularnych osobliwości, ukrytych w odleglejszych zakątkach Polski.

Turystyka Golczewo

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców szlaku było przeprowadzenie go mniej zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w niepowtarzalne otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze uważają się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i wprowadza się w Elblągu. Wiedzie wtedy na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i popularnymi mostami w Stańczykach.

Wtedy są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Polski i estetyczne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Dochodząc do Białegostoku sama z jego nitek występuje w celu Łomży. Dobrze na trasie przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Golczewo

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursu Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie wyłącznie wzdłuż granicy

Nie wyłącznie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Często są to po prostu granice województw, gdzie nie zlokalizujemy na ogół wielkich miast. Przykładami że żyć Wielkopolska i Łódzkie.

Jeszcze do pomieszczeń mniej zatłoczonych, tylko za to znacznie malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Część z nas wybierając się w głowy narzeka na zasadzie Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o wiele bardziej estetyczne są Sudety. Bieszczady również nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez pełen rok oczekują na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Kursu Orlich Gniazd, spieszący się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co chwila kilkanaście, nawet w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Golczewo

Warto czy narzekać na pomocy powiedzenie, że „pod latarnią jest zwykle najciemniej” i wybrać się czasem w ziemie wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Golczewo

Zachęcamy do odwiedzin serwisu zatrzymującego się inwestowaniem w okolicę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments