W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Bez kategorii

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do okresu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek miał do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na której nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem liczyła na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo wydali ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z specjalizacji w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad można było plotkować o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia biznesów z nadrukiem „Ajent”. Nadal niełatwo było prywatnie kupić ziemię lub inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak to już decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz więcej własnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W miejscowościach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 zaprezentowało się, że zasoby gotówki, którymi posiadali Polacy były wielu korzystniejsze niż podaż towarów. Przyniosło to ogromną inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w znacznym stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Mimo tych sztuce u wielkiej większości naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najłatwiejszych to biznesów zaliczyć można wspomniane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w sercach miast, gdzie można było już kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, momentem na podstawie domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej skuteczne.

Co wtedy

Bardzo łatwo zaczęły pojawiać się nowe branże i na przełomie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w polskiej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie jeszcze było znaczne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje możliwości w turystyce. Coraz większym uznaniem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to duża stronę spośród ich zaczęli wspominać o ulokowaniu tak swojego majątku, by obecny na nich rozwijał. W współczesnych latach do najłatwiejszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, przecież te póki co nie są opłacalne, również ze względu na niskie oprocentowanie, jak i idącą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w tokach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o